ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2011- 2012

Ιούνιος 2012

Ημερήσια εκδρομή

Επισκεφθήκαμε το σπήλαιο Αλιστράτης. Ένα από τα μεγαλύτερα σπήλαια της Ευρώπης. Ο πλούσιος διάκοσμός του περιλαμβάνει, εκτός από τεράστιους σταλακτίτες και σταλαγμίτες σε διάφορους χρωματισμούς και τους σπάνιους εκκεντρίτες. Οι εκκεντρίτες ή ελικτίτες είναι σπάνιοι σχηματισμοί.  Οι επισκέψιμοι διάδρομοι έχουν μήκος 3 χλμ. περίπου. Το σπήλαιο ανήκει στο δίκτυο σπηλαίων του φαραγγιού του ποταμού Αγγίτη. Έχει αξιοποιηθεί και είναι επισκέψιμο από το 1997. Το μεσημέρι το περάσαμε στην παραλία Οφρυνίου, κοντά στη θάλασσα, σε ένα όμορφο παιδότοπο.

Μάιος 2012

Επίσκεψη στο Κτήμα Μπαΐρι

Στην κεντρική Μακεδονία στο δυτικό τμήμα
του Ν. Κιλκίς 2 χιλ. βόρεια της Αξιούπολης,
πάνω σε ύψωμα, επισκεφθήκαμε το
αγρόκτημα “Το κτήμα στο Μπαΐρι”  περιτριγυρισμένο
από δέντρα υπομεσογειακής βλάστησης
με θέα τον Αξιό ποταμό.

Παρακολουθήσαμε τον "Κύκλο του ψωμιού",

πήγαμε βόλτα στο μονοπάτι και παίξαμε στην παιδική χαρά.

2-6 Απριλίου 2012

Έκθεση βιβλίου στο Δημοτικό Σχολείο Προχώματος

Έκθεση βιβλίου

διοργάνωσε ο Σύλλογος Διδασκόντων

στο Δημοτικό Σχολείο Προχώματος

στο πλαίσιο του εορτασμού της

Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου.

Η έκθεση πραγματοποιήθηκε στις 2-6 Απριλίου 2012

Τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν διατέθηκαν για τη δημιουργία

σχολικής βιβλιοθήκης

Παρασκευή, 23 Δεκεμβρίου 2011

Στο Πνευματικό Κέντρο του Καστανά πραγματοποιήθηκε η γιορτή του σχολείου μας.

Είδαμε θεατρικά από τα παιδιά της Α΄και Β΄τάξης και ακούσαμε ποιήματα, τραγούδια από μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων!

Τετάρτη, 21 Δεκεμβρίου 2011

Οικογένεια Νώε

Παρακολουθήσαμε στο θέατρο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΝ  τη θεατρική παράσταση

«ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΝΩΕ»

της Ξένιας Καλογεροπούλου - Θωμά Μοσχόπουλου.

Παρασκευή, 2 Δεκεμβρίου 2011

Χριστουγεννιάτικο Παζάρι

Χριστουγεννιάτικο παζάρι  διοργανώσαμε την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου για να εξασφαλίσουμε επιπλέον πόρους για τις εκπαιδευτικές δραστηριότητες μας.

Οι μαθητές των τεσσάρων μεγαλύτερων τάξεων του δημοτικού (Γ΄- ΣΤ΄) σε συνεργασία με τις δασκάλες τους Θωμαΐδου Μαρία, Καραγιάννη Λίνα, Μαλάκου Αγγελική και Φωτακίδου Τάνια δημιούργησαν διάφορες χριστουγεννιάτικες κατασκευές.

Η καινοτόμος αυτή πρωτοβουλία του  σχολείου μας έτυχε ιδιαίτερα θερμής υποδοχής από την τοπική κοινωνία καθώς σε ένα διάστημα δύο περίπου ωρών είχαν πουληθεί όλες οι κατασκευές των μαθητών.

Πέμπτη, 17 Νοεμβρίου 2011

Εδώ Πολυτεχνείο!

Παρακολουθήσαμε video με τα γεγονότα εκείνων των ημερών, του Νοέμβρη του 1973. Παράλληλα με την παρουσίαση γινόταν αφήγηση των γεγονότων από παιδιά της  Δ' τάξης, ενώ ακούστηκαν ποιήματα και τραγούδια από μαθητές και μαθήτριες των Δ', Ε' και Στ' τάξεων.

Τρίτη, 15 Νοεμβρίου 2011

Επισκεφθήκαμε τη γαλακτοβιομηχανία ΜΕΒΓΑΛ και το Λαογραφικό Μουσείο

στα Κουφάλια Θεσσαλονίκης.

Τους ευχαριστούμε για την ενημέρωση και για τα δωράκια που μας έδωσαν!!!

Παρασκευή, 28 Οκτωβρίου 2011

Παρελάσεις έγιναν στα χωριά του Καστανά και του Προχώματος. Πήραν μέρος όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου.

Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου 2011

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις για την 28η Οκτώβρη. Ακούστηκαν ποιήματα από μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων. Τη χορωδία την αποτελούσαν παιδιά  της Στ'.

Στη γιορτή πήραν μέρος και οι μικροί μαθητές των Νηπιαγωγείων Καστανά και Προχώματος.

Δευτέρα, 12 Σεπτεμβρίου 2011

Καλή σχολική χρονιά !

Στο σχολείο έγινε ο καθιερωμένος αγιασμός, παρουσία όλων των παιδιών, αλλά και των γονιών των μικρών μαθητών μας!