ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

eco.gif (21630 bytes)

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Το Δ.Σ. Προχώματος από την περίοδο 2002/03 είναι το πρώτο Οικολογικό Σχολείο στη πράξη .

Από το Σεπτέμβριο του 2002 η Ε’ Τάξη με το δάσκαλό της Βασίλειο Γ. Πολίτη (BSc Biology), στα πλαίσια της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, εφάρμοσε πρόγραμμα που σαν θέμα είχε τις «ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΕΣ ΠΗΓΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ».

Το πρόγραμμα συμπεριελάμβανε εκτός της θεωρητικής προσέγγισης και την τοποθέτηση Φωτοβολταϊκών πάνελ και Ανεμογεννητριών με σκοπό την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας, που θα την χρησιμοποιούσε το σχολείο για τις ανάγκες του.

ΔΕΝΤΡΟΦΥΤΕΥΣΗ

Το Μάρτιο του 2006, με πρωτοβουλία του Δήμου Κουφαλίων, έγινε δεντροφύτευση, με συμμετοχή όλων των παιδιών, στον προαύλιο χώρο του σχολείου.

ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΠΟΤΑΜΟΥ 2007

Στα πλαίσια του Προγράμματος "Ημέρα του Ποταμού 2007" που διοργάνωσε η "Ελληνική Εταιρία για την Προστασία του Περιβάλλοντος και της Πολιτιστικής Κληρονομιάς", οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄τάξης με τη δασκάλα τους Φωτακίδου Τάνια, επισκέφτηκαν τον ποταμό Αξιό.

Τα παιδιά παρατήρησαν το ποτάμι, τις όχθες, τα νερά, τη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής. Κατέγραψαν τις παρατηρήσεις τους και μαζί με μια ζωγραφιά σε πανί, με θέμα το ποτάμι, συμμετέχουν στο "Μωσαϊκό πανί" που θα δημιουργηθεί από σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης, τον Οκτώβριο και το Νοέμβριο του 2008,με τη δασκάλα τους Φωτακίδου Τάνια, ανέλαβαν ένα περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα την Ανακύκλωση.

Οι δραστηριότητες τους:

Κατασκευές:

• αφίσες με ζωγραφιές και μηνύματα για την Ανακύκλωση

• καρτέλες με καταγραφή των προβλημάτων του πλανήτη Γη

• ανακυκλώσιμο χαρτί από παλιές εφημερίδες

• κηροπήγια από παλιά cds και κουκουνάρια.

• χειροποίητες κούκλες από άχρηστα υφάσματα

Εκστρατεία ενημέρωσης:

• κούτες για ανακύκλωση σε κάθε τάξη του σχολείου.

• ερωτηματολόγιο σε όλους τους μαθητές του σχολείου σχετικά με την ανακύκλωση και τις γνώσεις τους γι αυτήν.

• έρευνα στο σπίτι για τον όγκο και το είδος των απορριμμάτων.

• επιστολή στο Δήμαρχο Κουφαλίων, ζήτησαν κάδους ανακύκλωσης για το χώρο του σχολείου.

Παρακολούθηση dvd για την ανακύκλωση χαρτιού, για την ανακύκλωση ηλεκτρικών στηλών και για τον πρόγραμμα HELMEPA

Τα παιδιά διάβασαν το παραμύθι "Η κυρία Ανακύκλωση και οι φίλοι της" κι έφτιαξαν το δικό τους τραγούδι γι αυτήν.

Ημέρα του Ποταμού 2009

Με την ευκαιρία του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Νερού και της Ημέρας του Ποταμού 2009, πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 19 Μαρτίου 2009, στο κτήριο της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ Περιβάλλοντος και Πολιτισμού, εκδήλωση με τη συμμετοχή της μαθητικής ομάδας περιβαλλοντικής εκπαίδευσης του Ραλλείου Πειραματικού Γυμνασίου
Τα παιδιά της ομάδας συνέραψαν τα πανό που έστειλαν τα σχολεία-μέλη του Δικτύου μας σε ένα μεγάλο πανό.

Ανάμεσα σε αυτά τα πανό είναι και το δικό μας, του Δ. Σ. Προχώματος.

Στην εκδήλωση συμμετείχε ο Πρόεδρος της Συντονιστικής Επιτροπής του Δικτύου Δημήτρης Καλαϊτζίδης, η Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πειραιά Αλεξάνδρα Σούρμπη (γραμματέας του Δικτύου) και η κ. Μαρία Βεκρή μέλος της Παιδαγωγικής Ομάδας του Ραλλείου Πειραματικού Γυμνασίου.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΣΤ΄ΤΑΞΗΣ ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ...

ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ τάξης, με τη βοήθεια της δασκάλας τους, Μαρίας Θωμαίδου, ζωγραφίζουν στους τοίχους του σχολείου στέλνοντας μηνύματα για το περιβάλλον!!!

pribln1a.gif