ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2005 - 2006

Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου 2005

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις για την 28η Οκτώβρη. Ακούστηκαν ποιήματα από μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων. Τη χορωδία την αποτελούσαν παιδιά της Ε΄ και της Στ'. Την αφήγηση την ανέλαβαν μαθητές της Στ΄ τάξης. Η γιορτή έκλεισε με θεατρικά από τα παιδιά της Γ΄ και της Δ΄.

Στη γιορτή πήραν μέρος και οι μικροί μαθητές των Νηπιαγωγείων Καστανά και Προχώματος.

Παρασκευή, 28 Οκτωβρίου 2005

Παρελάσεις στα χωριά του Καστανά και του Προχώματος. Πήραν μέρος όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου.

Δευτέρα, 7 Νοεμβρίου 2005

Παρακολουθήσαμε τη "Σταχτοπούτα". Θεατρική παράσταση της Κάρμεν Ρουγγέρη, στο θέατρο Εγνατία. Ενθουσιασμένοι, μικροί και μεγάλοι, από τα σκηνικά, τα κοστούμια, το φωτισμό, τους ηθοποιούς και τη σκηνοθεσία.

Δευτέρα, 14 Νοεμβρίου 2005

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο κλειστό Γυμναστήριο του Δήμου Κουφαλίων από τους μαθητές και τις μαθήτριες των Δ', Ε', Στ΄ τάξεων.

Γνωριμία και βράβευση της Ολυμπιονίκης Βούλας Πατουλίδου.

Πέμπτη, 17 Νοεμβρίου 2005

Εδώ Πολυτεχνείο! Στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου μας έγινε παρουσίαση σε PowerPoint των γεγονότων του Νοέμβρη του '73. Παράλληλα με την παρουσίαση γινόταν αφήγηση των γεγονότων από παιδιά της  Στ' τάξης, ενώ ακούστηκαν ποιήματα και τραγούδια από μαθητές και μαθήτριες των Δ', Ε' και Στ' τάξεων.

Πέμπτη, 1 Δεκεμβρίου 2005

Εκπαιδευτικές επισκέψεις στη Βιομηχανία Γάλακτος ΜΕΒΓΑΛ , στα Κουφάλια, από τα παιδιά των Α΄, Β΄ και Γ' τάξεων, ενώ οι μεγαλύτερες τάξεις Δ΄, Ε΄και Στ' επισκέφθηκαν το εργοστάσιο ανακύκλωσης χαρτιού ΜΕΛ στον Άγιο Αθανάσιο Θεσσαλονίκης.

Στη ΜΕΒΓΑΛ οι μικροί μαθητές ξεναγήθηκαν στο χώρο παστερίωσης και επεξεργασίας του γάλακτος, παρακολούθησαν video σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο και έφυγαν ιδιαίτερα ενθουσιασμένοι από τα δωράκια που τους έδωσαν!

Στη ΜΕΛ οι μεγαλύτεροι μαθητές παρακολούθησαν τη διαδικασία ανακύκλωσης του χαρτιού.

Παρασκευή, 23 Δεκεμβρίου 2005

Στο σχολείο μας, στο κτίριο του Καστανά, έγινε χριστουγεννιάτικη γιορτή!

Είδαμε και ακούσαμε ποιήματα, τραγούδια, θεατρικά από τα παιδιά της Α΄και Β΄τάξης, τον  Αϊ Βασίλη που μοίρασε δώρα!

Εντυπωσιακές ήταν και οι χριστουγεννιάτικες κατασκευές των παιδιών της Δ΄τάξης!

Δευτέρα, 13 Φεβρουαρίου 2006

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Δ΄ Ε΄ Στ΄ τάξεων και οι δάσκαλοί τους επισκέφθηκαν το χιονοδρομικό κέντρο Ελατοχωρίου, στο Νομό Ημαθίας. Παρακολούθησαν μαθήματα σκι και απόλαυσαν το παιχνίδι με το χιόνι!

Δευτέρα, 20 Φεβρουαρίου 2006

Ένα εργαστήριο αγγειοπλαστικής στο Μελλισοχώρι, επισκέφθηκαν οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α΄Β΄και Γ τάξεων.

Ο αγγειοπλάστης, κ. Βαρδαξής, μας μίλησε για την τέχνη της αγγειοπλαστικής από την αρχαιότητα μέχρι την εποχή μας. Ακολούθησε το πρωινό γεύμα και μετά όλα τα παιδιά "έπιασαν" δουλειά σε πάγκους ,με τον πηλό κατασκεύασαν τα δικά τους αγγεία!

Παρασκευή, 10 Μαρτίου 2006

Με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, ήρθε στο σχολείο μας διαιτολόγος και ενημέρωσε τα παιδιά για την υγιεινή διατροφή.

Παρασκευή, 24 Μαρτίου 2006

Εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο, από τους μαθητές και τις μαθήτριες, για τη Θρησκευτική κι Εθνική γιορτή της 25ης Μαρτίου. Παρακολουθήσαμε θεατρικό από τα παιδιά της Στ΄τάξης καθώς ποιήματα και τραγούδια ακούστηκαν από παιδιά όλων των τμημάτων.

Σάββατο, 25 Μαρτίου 2006

Παρελάσεις πραγματοποιήθηκαν στα δυο χωριά, Πρόχωμα και Καστανά.

Τετάρτη, 29 Μαρτίου 2006

Με πρωτοβουλία του Δήμου Κουφαλίων, έγινε δεντροφύτευση, με συμμετοχή όλων των παιδιών, στον προαύλιο χώρο του σχολείου.

8 – 12 Μαΐου 2006   ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ"

Η θεατρική ομάδα της Ε’ τάξης  παρουσίασε το θεατρικό έργο «ΕΙΡΗΝΗ» του Αριστοφάνη

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΙΜΗΣΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ

1ο Δημοτικό Σχολείο Κουφαλίων

3ο Δημοτικό Σχολείο Κουφαλίων

4ο Δημοτικό Σχολείο Κουφαλίων

2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Αθανασίου

Δημοτικό Σχολείο Χαλκηδόνας

Δημοτικό Σχολείο Βαθύλακου

Δημοτικό Σχολείο Ακροπόταμου

Δημοτικό Σχολείο Άνω Γέφυρας

Γυμνάσιο Προχώματος

Ενιαίο Λύκειο Προχώματος

Πέμπτη, 11 Μαΐου 2006

Στα πλαίσια του μαθήματος Κυκλοφοριακής Αγωγής, οι μαθήτριες και οι μαθητές της Στ΄τάξης μαζί με το δάσκαλό τους πήραν τα ποδήλατά τους και από τη θεωρία ...πέρασαν στην πράξη!

Μάιος 2006

Αθλητικό τουρνουά με αγώνες βόλεϊ, μπάσκετ και ποδοσφαίρου διοργάνωσε ο Δήμος Κουφαλίων. Στους αγώνες πήραν μέρος μαθητές και μαθήτριες από όλα τα Δημοτικά Σχολεία του Δήμου Κουφαλίων.

Στον τελικό ποδοσφαίρου προκρίθηκε και νίκησε η ομάδα του Δημοτικού Σχολείου Προχώματος!!!

Συγχαρητήρια στην ομάδα μας και στο δάσκαλο Φυσικής Αγωγής, Μαυροκεφαλίδη Θεόδωρο!!!

Τετάρτη, 31 Μαΐου 2006

Εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησε το σχολείο μας, με συμμετοχή όλων των τάξεων, στο Κυκλοφοριακό Πάρκο και στη Μονή Γρηγορίου Παλαμά στα Κουφάλια.

Τρίτη, 13 Ιουνίου 2006

Στην αυλή του σχολείου έγιναν οι αθλητικές εκδηλώσεις, που σημαίνουν και το τέλος της φετινής σχολικής χρονιάς. Παιχνίδια, αγώνες, αθλητικές δραστηριότητες με συνοδεία τις χαρούμενες φωνές των παιδιών!!!

Τετάρτη, 14  Ιουνίου 2006

Ημερήσια εκδρομή στα Άνω Πορόια!

Πρώτη στάση στη λίμνη Δοιράνη, στα σύνορα, επίσκεψη στο Τελωνείο και ξενάγηση στο χώρο με τη βοήθεια αστυνομικού.

Δεύτερη στάση στην πανέμορφη τοποθεσία, στα Άνω Πορόια! Περίπατος στα μονοπάτια του βουνού στην προσπάθεια μας να γνωρίσουμε και να εξερευνήσουμε το χώρο.

Τρίτη στάση στο χωριό Μεταλλικό, στο νομό Κιλκίς!

Πέμπτη, 15 Ιουνίου 2006

"Ανάμεικτα" συναισθήματα!

Αποχαιρετισμός!

Δακρυσμένα ματάκια σε χαμογελαστά προσωπάκια!!!