ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2006 - 2007

Δευτέρα, 11 Σεπτεμβρίου 2006

Μια νέα σχολική χρονιά ξεκινά!

Στο σχολείο έγινε ο καθιερωμένος αγιασμός, παρουσία όλων των παιδιών, αλλά και των γονιών των μικρών μαθητών μας, που για πρώτη χρονιά, έρχονται στο σχολείο, φέρνοντας μαζί τους, όχι μόνο την τσάντα τους, αλλά και την παιδική ανησυχία τους, το χαμόγελό τους, την προσμονή τους για το νέο ξεκίνημα στη ζωή τους!!!

Παρασκευή, 27 Οκτωβρίου 2006

Στο σχολείο μας έγινε γιορτή για την 28η Οκτώβρη. Παρακολουθήσαμε δύο θεατρικά από μαθητές και μαθήτριες της Γ΄και της Δ΄τάξης. Μαθητές της Στ΄ τάξης αφηγήθηκαν γεγονότα του 1940, ενώ παράλληλα παρακολουθούσαμε παρουσίαση σε PowerPoint, φωτογραφίες, εικόνες, ηχητικά ντοκουμέντα και video με τα γεγονότα του πολέμου.

Στη γιορτή πήραν μέρος και οι μικροί μαθητές των Νηπιαγωγείων Καστανά και Προχώματος.

Σάββατο, 28 Οκτωβρίου 2006

Παρελάσεις έγιναν στα χωριά του Καστανά και του Προχώματος. Πήραν μέρος όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου.

Παρασκευή, 17 Νοεμβρίου 2006

Εδώ Πολυτεχνείο! Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄τάξης μας θύμισαν τα γεγονότα του Νοέμβρη του '73. Ακούστηκαν ποιήματα και τραγούδια, παρακολουθήσαμε ένα θεατρικό και η εκδήλωσή μας ολοκληρώθηκε με την προβολή slides με φωτογραφίες από το Πολυτεχνείο του '73.

Παρασκευή, 24 Νοεμβρίου 2006

Στη μονή Λαζαριστών, παρακολουθήσαμε τη θεατρική παράσταση "Η πεντάμορφη και το τέρας".

Ένα κλασικό κι αγαπημένο παραμύθι για τη δύναμη της φιλίας και της αγάπης.

Παρασκευή, 22 Δεκεμβρίου 2006

Στο Πνευματικό Κέντρο του Καστανά πραγματοποιήθηκε η γιορτή του σχολείου μας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄και Β΄τάξης πήραν μέρος σε σκετσάκια και με το ταλέντο τους, την παιδική τους αγνότητα και τη διάθεσή τους για τραγούδι και χορό, μας μύησαν στο πνεύμα των ημερών.

Μαθητές και μαθήτριες μας μίλησαν για τα ήθη και τα έθιμα των Χριστουγέννων, της Πρωτοχρονιάς και των Θεοφανείων, ακούστηκαν ποιήματα, τραγούδια και κάλαντα.

Δευτέρα, 5 Φεβρουαρίου 2007

Στο θέατρο "Εγνατία" παρακολουθήσαμε τη θεατρική παράσταση της Κάρμεν Ρουγγέρη "Οι Τρεις Σωματοφύλακες".

Η ιστορία των Τριών Σωματοφυλάκων, βασισμένη στο έργο του Αλέξανδρου Δουμά.

Παρασκευή, 23 Μαρτίου 2007

Για τη Θρησκευτική κι Εθνική γιορτή της 25ης Μαρτίου έγιναν εκδηλώσεις από τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου. Παρακολουθήσαμε θεατρικό από τα παιδιά της Στ΄τάξης καθώς ποιήματα και τραγούδια ακούστηκαν από παιδιά όλων των τμημάτων.

Κυριακή, 25 Μαρτίου 2007

Παρελάσεις πραγματοποιήθηκαν στα δυο χωριά, Πρόχωμα και Καστανά.

Πέμπτη, 10 Μαΐου 2007

Στα πλαίσια του Προγράμματος "Ημέρα του Ποταμού 2007" που διοργάνωσε η "Ελληνική Εταιρία για την Προστασία του Περιβάλλοντος και της Πολιτιστικής Κληρονομιάς", οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄τάξης με τη δασκάλα τους Φωτακίδου Τάνια και το διευθυντή του σχολείου κ. Αθανάσιο Τάσκα, επισκέφτηκαν τον ποταμό Αξιό.

Τα παιδιά παρατήρησαν το ποτάμι, τις όχθες, τα νερά, τη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής. Κατέγραψαν τις παρατηρήσεις τους και μαζί με μια ζωγραφιά σε πανί, με θέμα το ποτάμι, συμμετέχουν στο "Μωσαϊκό πανί" που θα δημιουργηθεί από σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

Παρασκευή, 25 Μαΐου 2007

Ημερήσια εκδρομή !!!

Επισκεφθήκαμε το αρχαιολογικό Μουσείο της Πέλλας.

Απολαύσαμε το καταπράσινο τοπίο με τα ζεστά νερά στα λουτρά Αριδαίας.

Γνωρίσαμε το Λουτράκι Αριδαίας, που είναι γεμάτο κερασιές!

Επισκεφθήκαμε τις πηγές στην Αραβυσσό.

Δευτέρα, 11 Ιουνίου 2007

Αθλητικές εκδηλώσεις!!!

Παρασκευή, 15 Ιουνίου 2007

Ακόμη μια σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της!!!

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!