ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

pribln1b.gif

Τρίτη, 11 Σεπτεμβρίου 2007

Καλή σχολική χρονιά !

Στο σχολείο έγινε ο καθιερωμένος αγιασμός, παρουσία όλων των παιδιών, αλλά και των γονιών των μικρών μαθητών μας!

Παρασκευή, 26 Οκτωβρίου 2007

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις για την 28η Οκτώβρη. Ακούστηκαν ποιήματα από μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων. Τη χορωδία την αποτελούσαν παιδιά της Ε΄ και της Στ'. Την αφήγηση την ανέλαβαν μαθητές της Στ΄ τάξης.

Στη γιορτή πήραν μέρος και οι μικροί μαθητές των Νηπιαγωγείων Καστανά και Προχώματος.

Κυριακή, 28 Οκτωβρίου 2007

Παρελάσεις έγιναν στα χωριά του Καστανά και του Προχώματος. Πήραν μέρος όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου.

Τρίτη, 6 Νοεμβρίου 2007

Στο θέατρο "Εγνατία", παρακολουθήσαμε τη θεατρική παράσταση "Ομήρου Οδύσσεια".

Συνταξιδέψαμε με τον Οδυσσέα του Ομήρου. Tο παραμύθι των παραμυθιών, μια παράσταση που έχει σκηνοθετήσει η Κάρμεν Ρουγγέρη.

Παρασκευή, 17 Νοεμβρίου 2007

Εδώ Πολυτεχνείο! Παρακολουθήσαμε video με τα γεγονότα εκείνων των ημερών, του Νοέμβρη του 1973. Παράλληλα με την παρουσίαση γινόταν αφήγηση των γεγονότων από παιδιά της  Στ' τάξης, ενώ ακούστηκαν ποιήματα και τραγούδια από μαθητές και μαθήτριες των Δ', Ε' και Στ' τάξεων.

Παρασκευή, 23 Νοεμβρίου 2007

Επίσκεψη στο μουσείο Τεχνολογίας.

Οι μαθητές των Α΄, Β΄, Γ΄, τάξεων παρακολούθησαν στο Πλανητάριο την ταινία "Οι Φεγγαρίσιοι". Ένας συναρπαστικός αγώνας των Φεγγαρίσιων για το πρώτο ταξίδι απ΄τη Σελήνη στη Γη! Στο Κοσμοθέατρο παρακολούθησαν  την ταινία  "Δελφίνια". Τα παιδιά είχαν την αίσθηση ότι κολυμπούν δίπλα σε αυτά τα πανέξυπνα όντα, παρακολουθώντας τα στη γιγαντοοθόνη του Κοσμοθεάτρου, στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας.

Οι μαθητές των Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄, τάξεων παρακολούθησαν στο Πλανητάριο την ταινία "Ταξίδι στο Άπειρο", ένα θαυμαστό ταξίδι από την ανακάλυψη του ηλιακού συστήματος μέχρι τη χαρτογράφηση του Σύμπαντος. Στον προσομοιωτή παρακολούθησαν  το "Φανταστικό ταξίδι". Από την Αίγυπτο μέχρι την Κίνα και από τη Νέα Υόρκη ως το Παρίσι, ένα Φανταστικό Ταξίδι με σταθμούς μνημεία αρχαίων πολιτισμών και θαύματα του σύγχρονου κόσμου.

Παρασκευή, 21 Δεκεμβρίου 2007

Στο Πνευματικό Κέντρο του Καστανά πραγματοποιήθηκε η γιορτή του σχολείου μας.

Είδαμε θεατρικά από τα παιδιά της Α΄και Β΄τάξης και ακούσαμε ποιήματα, τραγούδια από μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων!

Παρασκευή, 25 Ιανουαρίου 2008

Παρακολουθήσαμε το θεατρικό έργο "Τύμπανο, τρομπέτα και κόκκινα κουφέτα" από το το Θεατρικό Εργαστήρι του Δήμου Κουφαλίων. Ένα διασκεδαστικό παιδικό μούσικαλ.

Παρασκευή, 7 Μαρτίου 2008

Αποκριάτικες εκδηλώσεις

Δευτέρα, 24 Μαρτίου 2008

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε γιορτή, με ποιήματα, τραγούδια, αφήγηση κειμένων για τα γεγονότα του 1821. Παράλληλα γινόταν και προβολή παρουσιάσεων με μορφή PowerPoint, video, για τους ήρωες του '21.

Τετάρτη, 2 Απριλίου 2008

Στο θέατρο της Βέροιας, παρακολουθήσαμε τη θεατρική παράσταση "ΒΑΤΡΑΧΟΙ" του Αριστοφάνη. Καταπληκτική παράσταση. Μικροί και μεγάλοι μείναμε κατενθουσιασμένοι!

Απρίλιος 2008

Αθλητικό τουρνουά με αγώνες βόλεϊ, μπάσκετ και ποδοσφαίρου διοργάνωσε ο Δήμος Κουφαλίων. Στους αγώνες πήραν μέρος μαθητές και μαθήτριες από όλα τα Δημοτικά Σχολεία του Δήμου Κουφαλίων.

Στον τελικό βόλεϊ προκρίθηκε και νίκησε η ομάδα του Δημοτικού Σχολείου Προχώματος!!!

Συγχαρητήρια στην ομάδα μας και στο δάσκαλο Φυσικής Αγωγής, Μαυροκεφαλίδη Θεόδωρο!!!

Παρασκευή, 16 Μαΐου 2008

Στο Πολιτιστικό κέντρο Κουφαλίων παρακολουθήσαμε τη θεατρική παράσταση "                       "

από τους μαθητές και τις μαθήτριες του 4ου Δημοτικού Σχολείου Κουφαλίων.

Συγχαρητήρια στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς για την καταπληκτική δουλειά που έκαναν.

Δευτέρα, 26 Μαΐου 2008

Ημερήσια εκδρομή !!!

Επισκεφθήκαμε το σπήλαιο Αγίου Γεωργίου στο Κιλκίς και την περιοχή "Μουριές".

Δευτέρα, 10 Ιουνίου 2008

Μαθητές και μαθήτριες της Ε’ & της Στ΄τάξης  παρουσίασαν το θεατρικό έργο «ΛΥΣΙΣΤΡΑΤΗ» του Αριστοφάνη.

Τετάρτη, 12 Ιουνίου 2008

Αθλητικές εκδηλώσεις!!!

Αποχαιρετισμός της Στ΄τάξης

Παρασκευή, 13 Ιουνίου 2008

Ακόμη μια σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της!!!

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!