ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2010 - 2011

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!

Γιορτή λήξης του σχολικού έτους

Θεατρικό από τα παιδιά της Στ΄τάξης, αθλητικές εκδηλώσεις από όλες τις τάξεις.

Ημερήσια εκδρομή

Επισκεφθήκαμε το μουσείο Λαχανά, το Κτήμα Αγνάντι στο Λευκοχώρι και τα λουτρά Λαγκαδά.

Επίσκεψη στο κτήμα Πασχαλάκη

25η Μαρτίου

Επίσκεψη στη φάρμα ΚΟΥΚΑΚΙ

Αποκριές 2011

Χριστουγεννιάζει!!

Πέμπτη, 23 Δεκεμβρίου 2010

Στο Πνευματικό Κέντρο του Καστανά πραγματοποιήθηκε η γιορτή του σχολείου μας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄και Β΄τάξης πήραν μέρος σε σκετσάκια και με το ταλέντο τους, την παιδική τους αγνότητα και τη διάθεσή τους για τραγούδι και χορό, μας μύησαν στο πνεύμα των ημερών.

Μαθητές και μαθήτριες μας μίλησαν για τα ήθη και τα έθιμα των Χριστουγέννων, της Πρωτοχρονιάς και των Θεοφανείων, ακούστηκαν ποιήματα, τραγούδια και κάλαντα.

Oceanworld 3D Τα Μυστικά του Βυθού

Τετάρτη, 24 Νοεμβρίου 2010

Παρακολουθήσαμε ένα  τρισδιάστατο ταξίδι  στα βάθη των ωκεανών.

Επισκεφθήκαμε υποθαλάσσια δάση φυκιών στην Καλιφόρνια, το μεγάλο κοραλλιογενή ύφαλο στην Αυστραλία και το νησί Roca Partida στις ακτές του Μεξικό, που αποτελεί τόπο κατοικίας χιλιάδων καρχαριών.
Αξέχαστες και εντυπωσιακές σκηνές της ζωής κάτω από τα κύματα.

Όλα αυτά μέσα από τα μάτια μιας μικρής χελώνας.
Με σκοπό να γεννήσει τα αυγά της, η χελώνα, ξεκινάει μια διαδρομή γεμάτη περιπέτεια και γνώση με συνοδοιπόρο την κάμερα και με την καθοδήγηση του μεγάλου εξερευνητή των θαλασσών

Ζαν Μισέλ Κουστό.

Εδώ Πολυτεχνείο

Τετάρτη, 17 Νοεμβρίου 2010

Εδώ Πολυτεχνείο! Παρακολουθήσαμε slides με τα γεγονότα εκείνων των ημερών, του Νοέμβρη του 1973. Παράλληλα με την παρουσίαση γινόταν αφήγηση των γεγονότων από παιδιά της  Στ' τάξης, ενώ ακούστηκαν ποιήματα και τραγούδια από μαθητές και μαθήτριες των Δ', Ε' και Στ' τάξεων.

28η Οκτώβρη

Τετάρτη, 27 Οκτωβρίου 2010

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις για την 28η Οκτώβρη. Ακούστηκαν ποιήματα από μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων. Παρακολουθήσαμε θεατρικά από παιδιά της Δ΄και της Ε΄τάξης. Μαθητές της Ε΄ τάξης αφηγήθηκαν γεγονότα του 1940, ενώ παράλληλα παρακολουθούσαμε παρουσίαση σε PowerPoint, φωτογραφίες, εικόνες, ηχητικά ντοκουμέντα και video με τα γεγονότα του πολέμου. Τη χορωδία την αποτελούσαν παιδιά της Στ'.

Στη γιορτή πήραν μέρος και οι μικροί μαθητές των Νηπιαγωγείων Καστανά και Προχώματος.

Επίσκεψη στο πάρκο δεινοσαύρων

Τετάρτη, 20 Οκτωβρίου 2010

Το πάρκο δεινοσαύρων βρίσκεται στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης.

Επισκεφθήκαμε τη δεινοσαυροχώρα, όπου «κατοικούν» χαρακτηριστικά είδη δεινοσαύρων και πτηνών διαφόρων γεωλογικών περιόδων (σε αναπαραστάσεις κανονικών διαστάσεων).

Στο σπήλαιο της εξέλιξης «γνωρίσαμε» τον προϊστορικό άνθρωπο (homo habilis, homo erectus και homo sapiens).

Καλή σχολική χρονιά !

Δευτέρα, 13 Σεπτεμβρίου 2010

Στο σχολείο έγινε ο καθιερωμένος αγιασμός, παρουσία όλων των παιδιών, αλλά και των γονιών των μικρών μαθητών μας!